Feedly

3.3) Feedly[1]

            Feedly je nezbytné v této kategorii zmínit, jelikož se jedná o velice populární platformu pro práci s obsahem internetu a existují zde užitečné možnosti integrace s mnoha z dříve zmíněných aplikací.

Aplikace se prezentuje jako „smart reader“[2]. Funkčně zde můžeme najít jistou podobnost s aplikací Pocket. U té ovšem hraje prim ukládání a offline zobrazení obsahu webových stránek. Objevování zdrojů samotných je v Pocketu pouze sekundární funkcí (funkce “discover“), která je řízena algoritmem a uživatel může udělat minimum pro ovlivnění druhu obsahu, který se mu zobrazuje.

Feedly možnost doporučování obsahu rovněž poskytuje (funkce „Explore“), větší důraz je zde však kladen na funkci RSS (Rich Site Summary)[3]. Feedly agreguje do prostředí jedné aplikace veškeré uživatelem doposud nezaznamenané příspěvky ze stránek, blogů, youtube kanálů, sociálních médií a dalších oblastí, které spadají do uživatelova pole zájmu. Tato funkce dělá z feedly ideální mobilní nástroj pro udržování informovanosti v předem definovaných oblastech.

Zdroje, jejichž obsah aplikace zobrazuje, jsou manuálně zadávány uživatelem a díky tomu není třeba obávat se zobrazování irelevantních informací. Aplikace navíc poskytuje možnost kategorizovat jednotlivé zdroje do sekcí. Při otevření sekce “mobilní aplikace” tak má uživatel možnost shlédnout všechen nový obsah z webů a youtube kanálů věnující se tématu mobilních aplikací.

Feedly poslouží i pro rozšíření základny informačních zdrojů známých uživateli. Chceme-li objevit populární informační zdroje věnující se tématu knihovnictví, stačí do vyhledávacího pole Feedly zadat znaménko „#“ následované tématem „librarianship“. Aplikace následně uvede seznam relevantních internetových zdrojů pro zhodnocení uživatelem. Tato funkce však nemá nahradit klasický webový prohlížeč a funguje pouze pro lokalizaci zdrojů k nejobecnějším tématům.

Feedly také obsahuje funkci „read later“, která dovoluje uživateli ukládat zdroje do svého archivu pro pozdější prostudování, podobně jako to dělají aplikace Instapaper a Pocket. Na rozdíl od dvou dříve zmíněných zde však neexistuje možnost zobrazovat uložený obsah v offline módu. Tato funkce se tedy podobá spíše vytváření záložek v internetovém prohlížeči. Feedly je však nástrojem, který je možné velmi snadno propojit s ostatními aplikacemi v telefonu uživatele. Článek, který chceme zálohovat nebo uložit pro pozdější přečtení v offline módu, je tedy možné přímo z prostředí aplikace sdílet například s dříve zmíněnými Instapaper a Pocket, uložit do Evernote nebo OneNote nebo publikovat na sociálních sítích, odeslat skrze aplikaci FB Messenger nebo připojeným google mailem.

Je potřeba podotknout, že možnost sdílení obsahu webové stránky s ostatními aplikacemi může pomoci vynahradit absenci podobného nástroje u aplikace OneNote. Při sdílení obsahu webu z Feedly do OneNote zpravidla dosahujeme podobné úrovně kvality výsledného textu jako při používání Evernote Web Clipperu.

Závěrem se dá říct, že Feedly je ideální platformou pro organizaci a vyhledávání v definované oblasti internetových zdrojů. Navíc nabízí velké množství nadstandardních funkcí, které nejsou u konkurenčních platforem k nalezení. Čistý design uživatelského prostředí a možnosti integrace s dalšími aplikacemi činí z Feedly na poli RSS nástrojů pro platformu android jednoznačného favorita. 

[1]                      Google Play: Feedly. Google Play [online]. [cit. 2018-06-11]. Dostupné z: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devhd.feedly

[2]                      Feedly: Homepage. Feedly [online]. [cit. 2018-06-12]. Dostupné z: https://feedly.com/i/welcome

[3]                      CASSIDY, Vicky. Feedly: Features, Pricing, Alernatives and More. Zapier [online]. 11.9.2016 [cit. 2018-06-12]. Dostupné z: https://zapier.com/apps/feedly

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *